Utylizacja opon. Jak serwis wulkanizacyjny może ograniczać swoje koszty utylizacji zużytych opon?

Jak zrobić oszczędności w warsztacie wulkanizacji

Utylizacja opon. Jak serwis wulkanizacyjny może ograniczać swoje koszty utylizacji zużytych opon?

6 skutecznych porad na oszczędzanie.

Serwis wulkanizacyjny jakich w Polsce wiele.

Utylizacja opon. Czy musi być droga? Zobaczmy na przykładzie. Miasto w województwie śląskim, poniżej 200 tys. mieszkańców. Firma, nazwijmy ją „Wulkan”, zajmuje się wymianą, wulkanizacją i przechowywaniem opon. Serwisuje opony ciężarowe, wolnobieżne i osobowe. Sprzedaje opony nowe, w które zaopatruje się z kilku źródeł:

  • bezpośrednio od jednego z producentów, współpracujących z organizacją odzysku opon
  • bezpośrednio od innego producenta, który nie dysponuje usługą odbioru opon odpadowych
  • od jednej z dużych, ogólnopolskich hurtowni opon
  • od sprzedawcy internetowego

Ponadto sprzedaje opony używane, które sprowadza na własną rękę z zagranicy.

Jak w tym przypadku sprawić żeby utylizacja opon odpadowych kosztowała mniej?

Utylizacja opon. Jak wulkanizacja może oszczędzić na utylizacji zużyte opony?
Dzięki tym prostym sposobom możesz oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

1. Przede wszystkim stałe monitorowanie cen na rynku.

Mając do czynienia z tak zmienną branżą, jaką jest utylizacja opon, dobrze jest mieć stały dostęp do informacji z rynku i dzięki temu nadążać za cenami. A te nie dość, że są różne w zależności od regionu Polski i rodzaju opony, to na dodatek potrafią dynamicznie się zmieniać.

Nasza wulkanizacja ze Śląska w sprawie utylizacji opon podejmowała działania na ostatnią chwilę, podobnie z resztą jak wiele innych serwisów. Z reguły szukała możliwości pozbycia się odpadów w trakcie sezonu wymian, gdy na terenie warsztatu już brakowało na nie miejsca. Dzięki regularnej obserwacji rynku firma na czas podniosła ceny za pozostawienie u siebie zużytych opon, natomiast odbiory częściowo udało się zorganizować poza szczytem i po niższych cenach.

2. Całościowe spojrzenie na utylizację opon w firmie.

Większość warsztatów wulkanizacyjnych pobiera opłaty za pozostawienie u nich opon do utylizacji. Zapewne Ty także. Ponieważ prowadzisz obserwację rynku i wiesz jakie są aktualne ceny to możesz mieć pewność, że uzyskane w ten sposób środki wystarczą (co najmniej) na pokrycie kosztów odbioru. Gdy masz różne rodzaje opon do utylizacji to oczywiście najchętniej pozbyłbyś się ich wszystkich na raz. Tak jest najwygodniej. Jeśli jednak znajdziesz na atrakcyjnych warunkach odbiorcę tylko części odpadów to nie wahaj się.

Wulkan za każdym razem szukał możliwości jednorazowego pozbycia się wszystkich zużytych opon jakie w danym momencie posiadał. Zawsze trwało to długo, aż w końcu z konieczności decydował się na przyjęcie jedynej, niezbyt korzystnej oferty. Oszczędności i czasu i pieniędzy pojawiły się, gdy Wulkan zmienił swoje podejście i zaczął w pełni wykorzystywać okazje. Mimo, że dopłacił do wystrzałów i kilku opon ponadgabarytowych, to dzięki uzyskaniu lepszych cen na internetowej platformie skupiającej kilkadziesiąt firm zbierających zużyte opony i pełnemu wykorzystaniu darmowych odbiorów utylizacja opon mniej go kosztowała.

3. Wykorzystanie w 100% możliwości pozbycia się zużytego ogumienia za darmo.

Darmowych możliwości jest niewiele, a właściwie tylko jedna (natomiast dostęp można uzyskać na kilka sposobów). Skoro tak to przy rosnących cenach rynkowych trzeba z nich korzystać. Taniej niż darmo w najbliższych latach nie będzie na pewno! Nie wiadomo także jak długo jeszcze darmowa zbiórka będzie funkcjonować. Jej organizatorzy ponosząc najwyższe koszty na rynku osiągają jednocześnie najgorsze rezultaty i oddają pole dynamicznie działającym konkurentom. Od kilkunastu lat powoli, lecz systematycznie spada ich udział w rynku sprzedaży opon nowych. Do tego dochodzą planowane zmiany w prawie, które mogą bardzo mocno wpłynąć na przepływy finansowe.

Firma Wulkan kupuje opony ciężarowe od jednego z producentów korzystających z usług organizacji odzysku opon, więc otrzymuje limity darmowego odbioru opon ciężarowych. Co kwartał może bezpłatnie przekazać do utylizacji 70 sztuk opon ciężarowych i korzysta z tej możliwości. Niestety to jest zaledwie około 25% potrzeb. Na dodatek Wulkan regularnie ma do oddania co najmniej po kilka opon po wystrzale, które zazwyczaj nie są przyjmowane przez operatora logistycznego.

Opony osobowe pochodzą przede wszystkim od jednej z dużych, ogólnopolskich hurtowni, która korzystając z usług organizacji odzysku opon umożliwia Wulkanowi bezpłatne oddanie co kwartał 250 sztuk opon osobowych. Podobnie jak w przypadku opon ciężarowych także w osobowych potrzeby nie są w całości spełnione. Firma ma 2 razy więcej odpadu do przekazania.

Mimo, że dostępne darmowe rozwiązania nie spełniają w całości potrzeb Wulkana to jednak dzięki korzystaniu z nich firma oszczędza konkretne pieniądze.

4. Wybór najlepszych rozwiązań dla reszty odpadu. Nie daj się oskubać!

Po bezpłatnym pozbyciu się części opon dla pozostałych trzeba wybrać najkorzystniejsze opcje. Początkowo Wulkan poszukiwał korzystając z informacji przekazywanych przez kolegów po fachu na forach i grupach internetowych. Duża trudność dotyczyła przede wszystkim odbioru wystrzałów i kilku gabarytów. Dostępne oferty dotyczyły tylko odbiorów całopojazdowych a ceny były wygórowane. W końcu firma w środku sezonu decydowała się na skorzystanie z jedynej dostępnej oferty, ponieważ zaczynało już brakować miejsca na kolejne odpady z wymian.

Jak dostawać więcej ofert, jak docierać do większej liczby odbiorców opon odpadowych? Skąd brać informacje o aktualnych cenach?

5. Sprytna alternatywa. Wygrywaj za każdym razem.

Jest jednak dobra alternatywa. Jak zmieni się sytuacja w Wulkanie, gdy resztę opon, pozostałych po wykorzystaniu bezpłatnych odbiorów w CUO i w hurtowni, będzie wystawiać na platformie Tyron Ecosystem? Jak działa platforma możesz zobaczyć na filmikach informacyjnych na kanale YouTube Tyron.

Zobacz nasz kanał na YouTube

Przede wszystkim będzie mógł wystawiać zgłoszenia odbioru w dowolnej ilości i w dowolnym, dogodnym dla siebie momencie. Ich zasięg jest ogólnopolski, więc otrzyma więcej ofert nie tracąc na to czasu. Oferty mogą dotyczyć zarówno całości zgłoszenia, jak i tylko wybranych rodzajów opon. Jeśli trafia się korzystna oferta tylko na ciężarowe i wystrzały – dlaczego nie?

Giełda zużytych opon Tyron Ecosystem. Utylizacja opon. Sprytna alternatywa
Tyron Ecosystem, tu przewaga jest po Twojej stronie.

Wystawiane zgłoszenia odbioru mogą obejmować wszystkie rodzaje opon i mogą być mniejsze niż obowiązujące u wielu operatorów logistycznych. Oczywiście w przypadku małych zamówień zazwyczaj trzeba liczyć się z wyższymi cenami jednostkowymi, jednak może się też zdarzyć, że operator logistyczny będzie miał w okolicy powracające puste lub niedoładowane auto. Wtedy taki odbiór będzie bardzo korzystny dla obu stron.

Nie do przecenienia jest też wiedza o aktualnej sytuacji na rynku i cenach. Jeśli ofert jest niewiele a ceny racjonalne to szybko wystaw swoje zgłoszenie, nawet jeśli nie masz obowiązujących u innych minimalnej ilości. Jeśli nie otrzymasz odpowiedniej oferty a w międzyczasie zwiększy się liczba zużytych opon to możesz je zmienić. A może warto zaproponować nieco wyższą cenę? Sam zdecydujesz w dowolnym momencie.

Zaletami platformy Tyron Ecosystem jest przede wszystkim dostęp w jednym miejscu do większości firm, które zajmują się w Polsce odbiorem opon do utylizacji. To dzięki pełnej niezależności od któregokolwiek producenta lub hurtowni opon. Tu otrzymasz wiele ofert, porównasz je i wybierzesz najlepszą dla siebie. Zawsze aktualne i najlepsze ceny. Niektórzy użytkownicy już przy pierwsze transakcji oszczędzili ponad 1000 zł netto!

6. Nie podejmuj niepotrzebnego ryzyka jeśli samodzielnie organizujesz import opon nowych lub używanych do Polski.

Niektóre wulkanizacje, najczęściej korzystając z okazji cenowych lub poszukując nietypowej rozmiarówki, importują na własną rękę opony używane lub nowe z zagranicy. Nie wszyscy mają świadomość, że w ten sposób wprowadzają opony na polski rynek i obejmują ich te same obowiązki, co producentów i importerów opon nowych. Określa to „Ustawa o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej” oraz jej załącznik 4a.

Jeśli to jest Twój przypadek – nie narażaj się na dotkliwe konsekwencje. Koszt niewykonania obowiązku ustawowego przypadku opon używanych, określony w rozporządzeniu Ministra Klimatu wynosi obecnie 4,20 zł/kg jest więc ekstremalnie wysoki. Każda tona to 4.200 zł opłaty produktowej, a więc wielokrotnie więcej niż koszt wywiązania się z obowiązku.

Możemy Ci w tym pomóc. Przede wszystkim skorzystaj z darmowej konsultacji, wystarczy przesłać kontakt do siebie a my oddzwonimy. To nic nie kosztuje.

Komentarz

Komentowanie zablokowane.

pl_PLPolski