Darmowy odbiór opon do utylizacji?

Darmowy odbiór zużytych opon do utylizacji.

Darmowy odbiór opon do utylizacji?

Za darmo to i likieru się napiję – mawia żartobliwie nasz dobry kolega. Wszyscy lubią gratisy i promocje.

A darmowy odbiór opon w Polsce? Działa czy nie? Na co można ewentualnie liczyć? Dziś postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej takim usługom. Weź więc do ręki filiżankę kawy (lub herbaty!) – oto nasz przewodnik po wszystkim, co musisz wiedzieć o bezpłatnym odbiorze opon.

Z tego artykułu dowiesz się:

Czy darmowe jest zawsze dobre?

Darmowy odbiór opon w Polsce. Jak to się zaczęło?

Kto w Polsce zbiera opony za darmo?

Jakie są w Polsce możliwości nieodpłatnego pozbywania się zużytych opon?

A co z dostępnością darmowego odbioru opon?

Masz alternatywę!

Czy darmowe jest zawsze dobre?

Współczesny świat na każdym kroku oferuje nam różnego rodzaju gratisy i promocje. Można odnieść wrażenie, że właściwie nie da się sprzedać zbyt wiele nie dokładając czegoś za darmo lub nie obniżając ceny. Handlowcy, wykorzystując drzemiące w nas instynkty, nieustannie oferują różnego rodzaju promocje, wyprzedaże, darmowe dodatki do usług lub produktów. Klient poluje na okazje, a przedsiębiorcy coraz bardziej zaciskają pasa. Im mniejsi tym zaciskają bardziej. Również warsztaty samochodowe i wulkanizacyjne. W końcu wielu daje się wciągnąć w tę karuzelę i poszukują swoich gratisów i promocji żeby być bardziej konkurencyjnym na rynku. Gdzie kupić opony o 5 zł taniej? Czy trzeba robić najtańsze usługi wymiany żeby przetrwać na rynku?

Jednak czy jest tak, że im taniej, tym lepiej? Nie zawsze! Zazwyczaj mamy do czynienia ze zdrowymi działaniami zwiększającymi wolumen sprzedaży. Sprzedawca obniża swoją marże do niskiego poziomu ponieważ liczy na to, że zwiększona sprzedaż przyniesie mu wyższy zysk, a jednocześnie pozwoli pozbyć się zgromadzonych nadmiernych zapasów. Taka promocja często jest korzystna dla obu stron transakcji. Z jednej strony przyspiesza obrót towarów i pieniędzy. Z drugiej umożliwia zakup po korzystniejszej cenie. To prawdopodobnie najczęstszy scenariusz.

Są również korzystne promocje w przypadku wchodzących na rynek nowych firm lub usług, które obniżoną ceną chcą zachęcić klientów do ich wypróbowania. Sami jesteśmy tego dobrym przykładem 🙂

Chociaż obietnica lukratywnych okazji często przynosi poczucie radości i podniecenia, może również zakończyć się rozczarowaniem, jeśli oczekiwania są niespełnione. Jeśli polujesz na okazje to weź pod uwagę, że niektóre oferty mogą pozostawić za sobą więcej niż tylko wyrzuty sumienia kupującego. Niskiej jakości, nieterminowo wykonana usługa w pozornie obniżonej cenie lub towar z wadami, które nie zostały ujawnione przy zakupie, stare produkty przechowywane przez lata – nigdy nie wiadomo, jakie ukryte problemy można napotkać, jeśli nie zrobi się dobrego rozeznania przed zakupem. Szukasz oszczędności? Postępuj ostrożnie, w przeciwnym razie może czekać Cię rozczarowanie. Darmowa usługa lub produkt proponowane przez firmę działającą przecież w celu osiągnięcia zysku? Zastanów się dobrze czy za taką promocję jednak nie płacisz rachunków przy innej okazji.

A jak jest w przypadku odbioru zużytych opon do utylizacji?

Darmowy odbiór opon w Polsce. Jak to się zaczęło?

Obowiązujące dziś rozwiązania zostały zapoczątkowane przez Ustawę o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (tytuł i odnośnik wg. stanu obecnego), przyjętej przez Sejm RP w roku 2001. Ustawa ta po raz pierwszy wprowadziła w praktyce zasadę rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). W przypadku opon efektem było utworzenie przez największych obecnych wówczas na polskim rynku producentów organizacji odzysku. Pojawiła się nowa usługa, tzw. darmowy odbiór opon. Ten model wprowadzonych zmian skutkował podwyżkami cen opon nowych ze względu na konieczność ponoszenia przez producentów dodatkowych kosztów związanych z utylizacją.

Obecnie wprowadzający opony na polski rynek ma do wyboru wiele możliwości wywiązania się z obowiązków ustawowych. Może rozliczyć się samodzielnie lub podpisać umowę z organizacją odzysku. Czy każda z tych możliwości wiąże się z zapewnieniem warsztatom darmowego odbioru opon do utylizacji? Nie. O ile nam wiadomo taki przypadek jest tylko jeden. Zdecydowana większość sprzedanych w Polsce opon nie jest bezpośrednio powiązana z bezpłatną usługą odbioru odpadów.

Kto więc w Polsce zbiera opony za darmo?

Formułując pytanie w ten sposób, chcemy podkreślić, że zbytnie uproszczenia często prowadzą do błędnej oceny rzeczywistości i nieuzasadnionego obniżania wartości wykonywanej pracy. Odpowiedź może wydawać się oczywista, ale warto się nad nią zastanowić: Nikt nie zapewnia darmowej zbiórki opon – nie tylko w całej Polsce, ale na całym świecie! Każdy, kto przyjeżdża do Ciebie po ich odbiór musi zarobić na utrzymanie firmy, pracowników i ich rodzin, a w końcu także swoje i swojej rodziny. Jeśli jesteś przedsiębiorcą to z pewnością dobrze to wiesz i rozumiesz. Za bezpłatną dla Ciebie usługę też ktoś na pewno zapłacił.

Piszemy o tym w kontekście darmowych odbiorów z pełną świadomością, ponieważ od lat widzimy w jak różny sposób traktowany jest przewóz towarów i przewóz odpadów. A przecież paliwo kosztuje tyle samo zarówno do aut przewożących na przykład nowe opony, jak i do tych przewożących zużyte. Praca kierowców podobnie. Specjalistyczne auta do przewozu odpadów są często droższe od standardowych. Do tego dochodzą stale zaostrzane przepisy dotyczące odpadów, które zazwyczaj powodują wzrost kosztów funkcjonowania firm zbierających i recyklerów. W tej sytuacji oczekiwanie, że ktoś wykona swoją pracę za darmo jest całkowicie nieracjonalne.

Wszyscy więc rozumiemy, że odbiór i zagospodarowanie odpadów kosztuje. Zużyte opony nie są w tym względzie wyjątkiem. Skoro tak, to postawmy to pytanie w inny sposób:

Jakie są w Polsce możliwości nieodpłatnego pozbywania się zużytych opon?

Być może zaopatrujesz się w nowe opony bezpośrednio u jednego z producentów, który okresowo przyznają Ci limit darmowego odbioru. A może w jednej z hurtowni, które zapewniają taką usługę. Możesz odnieść wrażenie, że takich ogólnopolskich darmowych systemów zbiórki jest wiele. A ile ich jest w rzeczywistości? My zauważyliśmy jeden, na którym oparte są pozostałe.

Są oczywiście także inne systemy, choćby te organizowane przez recyklerów, hurtownie czy niektóre organizacje odzysku. Działają one jednak na zasadach rynkowych. Są również bardzo dobre, wyspecjalizowane w zbiórce opon, nieprzerwanie pracujące od wielu lat firmy – operatorzy logistyczni. Oni także działają na zasadach rynkowych. Cena odbioru musi pokryć zarówno koszty odbierającego, jak i koszt przyjęcia do utylizacji przez recyklera.

A co z dostępnością darmowego odbioru opon?

No właśnie. Co z dostępnością darmowej usługi?

Przede wszystkim warto sobie uświadomić jak mały jest obecnie udział darmowej zbiórki w całości. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku w Polsce odzyskowi zostanie poddane około 300 tys. t. opon. Bezpłatną zbiórkę szacujemy zaledwie na około 50-70 tys. t. To stanowi zaledwie około 20-25%., czyli mniej niż co czwarta opona jest odbierana od wytwórców odpadów bezpłatnie!

Przez ostatnie miesiące rozmawialiśmy z setkami zarówno małych jak i większych warsztatów, które ze zmiennym powodzeniem korzystają lub próbują skorzystać z bezpłatnego odbioru. Ci więksi raczej nie mają problemów z dostępem do limitów i ze złożeniem zlecenia. Ci mniejsi, jeśli mogą, zamawiają za pośrednictwem hurtowni. Czy jednak samo złożenie zlecenia to sukces? Nie zawsze.

Nie wszyscy są zadowoleni z jakości darmowych odbiorów opon.

Duże znaczenie ma aktualne zapotrzebowanie ze strony recyklerów i cementowni. Dotychczas najczęściej czas oczekiwania na odbiór znacząco wydłużał się pod koniec roku. Z inną sytuacją mieliśmy do czynienia w czwartym kwartale 2022, kiedy to zapotrzebowanie na zużyte opony wzrosło. Wciąż w miarę szybko następuje odbiór opon ciężarowych. Jednak już z osobowymi bywa różnie. Anielską cierpliwość musisz mieć pozbywając się opon po wystrzale i opon wolnobieżnych. Z tym, że w tym przypadku raczej warto poczekać, ponieważ koszty na wolnym rynku mogą być wysokie. W ostatnich latach było regułą, że tonaż możliwy do przekazania nieodpłatnie znacząco odbiegał od potrzeb warsztatów i wulkanizacji.

Dlaczego tak się dzieje? W jednym z wcześniejszych artykułów pisaliśmy o czynnikach wpływających na ceny odbioru opon na wolnym rynku. Okazuje się, że te same czynniki mają także wpływ na bezpłatną zbiórkę (choć wiemy, że niektórzy nie wierzą w to do dziś 😀 ).

Masz alternatywę!

Jak sobie skutecznie poradzić z oponami do utylizacji? Jak już wcześniej pisaliśmy możliwości jest całkiem sporo. Znalezienie najlepszego sposobu na pozbycie się opon może być trudne, jednak istnieje narzędzie, które upraszcza ten proces. Zapewnia ono dostęp do sprawdzonych i zarejestrowanych w BDO firm w jednym wygodnym miejscu, dzięki czemu można wybierać spośród wielu ofert. Możesz szybko i ekonomicznie przekazywać do utylizacji wszystkie rodzaje opon – bez limitów, minimów czy prowizji. Ponadto, warunki rynkowe w Twojej okolicy są łatwe do śledzenia, a także automatycznie wydawane są Karty Przekazania Odpadów poprzez rejestr BDO, co sprawia, że jest to idealna opcja, gdy potrzebujesz pomocy w odpowiedzialnym zarządzaniu zużytymi oponami. A to tylko początek! Na giełdzie Tyron możesz także kupować i sprzedawać inne odpady warsztatowe, np. przepracowane oleje, akumulatory.

Od niedawna na tej platformie także kupisz i sprzedasz wszystkie opony: nowe, bieżnikowane, używane, a partnerów znajdziesz zarówno w kraju jak i za granicą. Zapraszamy!


pl_PLPolski